Bilbergia zwisła

Bilbergia to kolejna roślina z rodziny ananasowatych / bromeliowatych (podobnie jak guzmania). Choć nie jest pasożytem, to w swoim naturalnym środowisku (Ameryka Środkowa i Południowa) rośnie na korzeniach drzew. Dlatego też w domach bywa uprawiana nie tylko w tradycyjnych doniczkach, ale także na korzeniu, w terrarium czy ogrodzie wertykalnym.

Jest rośliną łatwą w uprawie. Lubi światło rozproszone, więc dobrze się czuje na parapecie północnym lub wschodnim czy w oddaleniu od okna (nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia). Bilbergii odpowiada podłoże dla storczyków czy sukulentów i najlepiej sprawdzi się dla niej płytka, rozłożysta doniczka. Ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna, przy czym roślinę podlewa się do rozety, a nie do doniczki. Jest odporna na choroby i szkodniki, choć może zostać zaatakowana przez wełnowce.

Bilbergia jest efektowną rośliną: dorasta do 40 cm, tworzy rozetę długich, skórzastych liści i jest rozłożysta. Kwitnąc, tworzy zwisające łukowato kwiatostany: różowe przykwiatki (liście), na których końcu pojawiają się fioletowo-zielone długie pręciki. Kwitnie późnym latem/jesienią i przy odpowiedniej pielęgnacji kwiaty mogą się utrzymywać 4-5 miesięcy.

Jest rośliną bezpieczną dla ludzi.


Więcej przeczytasz tu i tu


Pamiętaj, że seria „Zielono mi” nie jest pełnym poradnikiem uprawy roślin.
Zanim zdecydujesz się na roślinę, poczytaj więcej o jej wymaganiach 😉

Zdjęcia: źródło1 źródło2 źródło3

W tej samej kategorii: