Jak samodzielnie wykonać rysunek wnętrza – czyli inwentaryzację? Wiem, że to zadanie niełatwe, zwłaszcza kiedy robi się to pierwszy raz. Dlatego dzisiaj przeprowadzę Cię krok po kroku przez proces wyrysowania wnętrza. W ten sposób przygotujesz rysunek, który później przeniosę do programu i na którym będę opracowywać dla Ciebie projekt.
1. Przygotuj niezbędne narzędzia:
- kartki (najlepiej w kratkę, ale czyste – jak do drukarki – też będą ok),
- długopis lub ołówek (możesz też użyć różnych kolorów – dzięki temu rysunek wnętrza będzie bardziej czytelny, np. ja elementy związane z wodą oznaczam na niebiesko, z prądem – na czerwono, ogólne wymiary – na czarno),
- miarkę (składaną lub zwijaną),
- drabinę / krzesło / schodek – to, co pomoże Ci zebrać wymiary np. pod sufitem.
2. Zacznij od przygotowania zarysu wnętrza
– naszkicuj kwadrat, prostokąt czy inną figurę, do której podobne jest wnętrze (nie musisz zachowywać idealnych proporcji). Zaznacz także wszystkie nierówności ścian, np. wnęki, szachty, słupy…
3. Zmierz teraz długość każdej ściany
najlepiej w 2-3 miejscach, bo na ogół ściany nie są proste. Zapisz je na rysunku, na zewnętrznej części pomieszczenia. Jeśli wymiary się różnią, to zapisz najkrótszy. Mierz także ściany leżące na przeciw siebie – zdarza się, że są różnej długości. Teraz na rysunku wnętrza powinny znaleźć się 4 wymiary.
4. Zaznacz, gdzie znajdują się okna i drzwi.
5. Zmierz odległość od początku ściany do początku wnęki okiennej
– z obu stron okna. Podobnie: od początku ściany do początku ościeżnicy drzwi. Wymiary nanieś wewnątrz konturu wnętrza.
6. W kilku miejscach zmierz wysokość wnętrza.
Zapisz ją w środku rysunku wnętrza podając „H= …” lub „wysokość …”. Pamiętaj, żeby podać najmniejszy z otrzymanych wymiarów (np. jeśli kolejne wymiary wynoszą 261cm, 258 cm, 263 cm – wówczas na rysunek nanieś wymiar 258 cm). Podpisz ściany kolejnymi literami alfabetu.
7. Naszkicuj pierwszą ścianę.
Proponuję, aby była to ściana z oknem. Podpisz rysunek u góry, aby nie było wątpliwości, która to ściana. Narysuj kształt okna.
8. Podaj wymiary okna
Zmierz wysokość i szerokość wnęki okiennej. Podaj także odległości od wnęki do podłogi i do sufitu. Zmierz i zapisz głębokość wnęki okiennej i parapetu.
9. Zaznacz inne elementy na ścianie.
Np. gniazdka czy włączniki. Podpisz je – w całości na ścianie, lub przy pomocy litery, a pod rysunkiem ściany zapisz, do czego odnosi się dana litera. Podaj ich wysokość i odległość od narożnika. Wymiary sprawdzaj na środku włącznika czy gniazdka. Aby rysunek wnętrza był czytelny, możesz użyć innego koloru.
10. Narysuj kolejną ścianę.
Pamiętaj, aby ją podpisać. Przy pomocy różnych kolorów zaznacz wszystkie elementy stałe (np. włączniki, gniazdka, lampy montowane na stałe, baterie, odpływy…). Odległości mierz od środka elementu.
11. Narysuj ścianę z drzwiami
Zaznacz ościeżnicę i podaj jej wysokość, szerokość, odległość od sąsiednich ścian i sufitu. Narysuj także skrzydło drzwi i podaj jego wysokość i szerokość. Zaznacz z której strony znajduje się klamka i zapisz, czy drzwi otwierają się na zewnątrz, czy do środka. Jeśli drzwi osadzone są we wnęce (tak jak okno) to podaj jej głębokość. Zaznacz i podaj wymiary innych elementów, postępując podobnie jak przy wcześniejszych ścianach.
12. Pusta ściana
Jeśli na którejś ścianie nic się nie dzieje (nie ma żadnych elementów wymagających zaznaczenia), wystarczy, że podasz taką informację.
13. Sufit
Jeszcze raz narysuj kształt wnętrza – tym razem będzie to sufit. Zaznacz na nim wszystkie istotne elementy (zazwyczaj jest to tylko lampa) i podaj odległości od ich środka do najbliższych ścian.
14. Skosy
Jeśli Twoje wnętrze posiada skosy (czyli ścięty sufit), zaznacz to na rysunku ściany – prawdopodobnie będzie miała kształt pięcioboku lub trapezu. Podaj wysokość ścianki kolankowej – tej na końcu skosu (u mnie H1) oraz na jego początku (H2). Spróbuj też zmierzyć odległość od ściany kolankowej do początku skosu (u mnie 100 cm) oraz od początku skosu do drugiej ściany (360 cm). Ten wymiar może być przybliżony. Nawet jeśli projekt będzie zawierał meble na wymiar, to dokładny pomiar powinien zrobić wykonawca zabudowy.
15. Rysunek wnętrza – to warto wiedzieć:
- niczego nie zakładaj (np. że przeciwległe ściany mają taką samą długość, albo, że wysokość wnętrza w każdym punkcie jest taka sama) – ściany bardzo często są krzywe, dlatego najlepiej je mierzyć w kilku miejscach i sprawdzać;
- niczym się nie stresuj – jeśli jakiś wymiar nie będzie się zgadzał, albo czegoś zabraknie, to się z Tobą skontaktuję i dopytam lub poproszę o sprawdzenie;
- jeśli nie wiesz jak zmierzyć dany element – napisz, z pewnością Ci pomogę. Możesz wysłać zdjęcie tego elementu, a ja go wyrysuję w programie i zaznaczę, które wymiary są potrzebne. Postaram się także podpowiedzieć Ci jak je zmierzyć;
- kiedy prześlesz mi rysunki wnętrza, przeniosę je do programu i odeślę do ponownego sprawdzenia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nigdzie nie wdały się błędy, które mogłyby zaważyć na realizacji projektu. Drobne nieścisłości nie wpływają negatywnie na projekt, a przy zabudowach meblowych, wymiary jeszcze raz powinien zebrać wykonawca. Wszystko zatem jest pod kontrolą 😊