Zanokcica gniazdowa

Asplenium nidus, czyli zanokcica gniazdowa to paproć (ponoć 😉) łatwa w uprawie. Sama obecnie mam dwie i rzekomej łatwości nie potwierdzam 😅 . Ale, choć preferuję raczej te łatwiejsze w uprawie okazy, to zanokcice uwielbiam za jej nietypowy wygląd. Czemu nietypowy?

Nietypowe liście zanokcicy

Bo paprocie raczej kojarzą mi się z mnóstwem drobnych listków rosnących wzdłuż łodyg, tworzących coś jakby pióropusz z liści. Tymczasem zanokcica (poza pewnymi odmianami) posiada długie, lancetowate liście, pofalowane na brzegach. Są błyszczące i mają barwę żywozieloną. Układają się w rozłożystą rozetę – w warunkach domowych asplenium dorasta do 70 cm (w naturalnych nawet do 100-150 cm).

Warunki

Zanokcica pochodzi z terenów tropikalnych. Naturalnie występuje w lasach deszczowych, gdzie żyje na innych roślinach czy zbutwiałych drzewach. Stąd jej preferencje w uprawie:

  • stanowisko w półcieniu lub jasne (ale NIE słoneczne),
  • gleba: lekka, przepuszczalna, torfowa, o kwaśnym odczynie (ziemia do paproci),
  • podlewanie: umiarkowane, tak, aby gleba była zawsze lekko wilgotna, najlepiej odstaną, miękką wodą (najpierw należy wodę przegotować a następnie odstawić), zanokcica lubi także zraszanie, ale nie wolno podlewać środka rozety – może to doprowadzić do gnicia rośliny,
  • temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 18 st. C,
  • zeschnięte liście należy przycinać.

Wykorzystanie w aranżacji:

Asplenium jest jedną z roślin bezpiecznych dla człowieka, możemy ją więc postawić w pokoju dziecka. Jest także bezpieczna dla zwierząt. Poradzi sobie w jasnej łazience (z oknem). Dzięki swemu egzotycznemu pochodzeniu dobrze sprawdzi się w aranżacjach boho czy urban jungle. Z kolei jej prosta forma pozwoli wkomponować się także we wnętrza minimalistyczne.

Ciekawostka

W warunkach naturalnych rozłożysta rozeta zanokcicy jest idealnym gniazdem dla niektórych gatunków ptaków.


Jeśli szukasz także innych roślin pasujących do wnętrz w stylu boho, to może spodobać Ci się także 👉kalatea.

zanokcica gniazdowa - prosta w uprawie a jednocześnie efektowana, tropikalna paproć

Więcej o zanokcicy przeczytasz 👉tutaj, tu i tu.

W tej samej kategorii: