Asplenium nidus, czyli zanokcica gniazdowa to paproć (ponoć 😉) łatwa w uprawie. Sama obecnie mam dwie i rzekomej łatwości nie potwierdzam 😅 . Ale, choć preferuję raczej te łatwiejsze w uprawie okazy, to zanokcice uwielbiam za jej nietypowy wygląd. Czemu nietypowy?
Nietypowe liście zanokcicy
Bo paprocie raczej kojarzą mi się z mnóstwem drobnych listków rosnących wzdłuż łodyg, tworzących coś jakby pióropusz z liści. Tymczasem zanokcica (poza pewnymi odmianami) posiada długie, lancetowate liście, pofalowane na brzegach. Są błyszczące i mają barwę żywozieloną. Układają się w rozłożystą rozetę – w warunkach domowych asplenium dorasta do 70 cm (w naturalnych nawet do 100-150 cm).
Warunki
Zanokcica pochodzi z terenów tropikalnych. Naturalnie występuje w lasach deszczowych, gdzie żyje na innych roślinach czy zbutwiałych drzewach. Stąd jej preferencje w uprawie:
- stanowisko w półcieniu lub jasne (ale NIE słoneczne),
- gleba: lekka, przepuszczalna, torfowa, o kwaśnym odczynie (ziemia do paproci),
- podlewanie: umiarkowane, tak, aby gleba była zawsze lekko wilgotna, najlepiej odstaną, miękką wodą (najpierw należy wodę przegotować a następnie odstawić), zanokcica lubi także zraszanie, ale nie wolno podlewać środka rozety – może to doprowadzić do gnicia rośliny,
- temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 18 st. C,
- zeschnięte liście należy przycinać.
Wykorzystanie w aranżacji:
Asplenium jest jedną z roślin bezpiecznych dla człowieka, możemy ją więc postawić w pokoju dziecka. Jest także bezpieczna dla zwierząt. Poradzi sobie w jasnej łazience (z oknem). Dzięki swemu egzotycznemu pochodzeniu dobrze sprawdzi się w aranżacjach boho czy urban jungle. Z kolei jej prosta forma pozwoli wkomponować się także we wnętrza minimalistyczne.
Ciekawostka
W warunkach naturalnych rozłożysta rozeta zanokcicy jest idealnym gniazdem dla niektórych gatunków ptaków.
Jeśli szukasz także innych roślin pasujących do wnętrz w stylu boho, to może spodobać Ci się także 👉kalatea.