Oczywiście nie wanna sama w sobie 😉 Dziś się przyczepię do wanny wolnostojącej, a precyzując – do postawionej pod ścianą, a już w najgorszym wypadku – w rogu łazienki. Dlaczego?

Wanna wolnostojąca

Po pierwsze przyczepię się ze względów estetycznych. Wanna wolnostojąca – jak sama nazwa wskazuje – powinna stać wolno. Ona się po prostu dopomina o miejsce pośrodku pokoju kąpielowego i to miejsce jej się należy. Tak jak stół jest centrum jadalni, łóżko sercem sypialni, tak wanna wolnostojąca powinna królować w pokoju kąpielowym. Wtedy jej urok w pełni wybrzmiewa, gra tam główne skrzypce i wszystko inne jest tylko dodatkiem. Wciśnięcie jej pod ścianę z jednej strony ją „przydusza”, z drugiej – może zaburzyć proporcje łazienki, (bo królowa dopomina się o swoje miejsce 😉). No, ale z estetyką możemy dyskutować, co się jednemu podoba, drugiemu nie musi.

Sprzątanie

Po drugie – i to dla mnie jest kluczowe – względy praktyczne. Ameryki chyba nie odkryję stwierdzając, że woda chlapie. A już szczególnie jak macie małe dzieci – każda kąpiel to przygoda, a przygody mają swoją cenę, jak np. zalana łazienka. I tę wodę trzeba jakoś wytrzeć. Nawet jeśli nie macie dzieci (i nie planujecie) i sami nie chlapiecie, to i tak, będziecie musieli łazienkę co jakiś czas sprzątać. Więc kiedy widzę projekt czy zdjęcie łazienki z wanną wolnostojącą pod ścianą, to od razu ciśnie mi się na usta pytanie: jak tam sprzątać? W przypadku wanny odsuniętej od ścian, dostęp jest dość łatwy, ale jak się dostać między wannę a ścianę? Wydaje mi się to niekomfortowe nawet dla zdrowej osoby, a co dopiero dla kogoś z np. chorym kręgosłupem (schorzenia kręgosłupa są co raz bardziej powszechne a to, że dziś jesteśmy zdrowi, niestety nie gwarantuje nam, że tak będzie już zawsze)…

Dobrze to przemyśl

Oczywiście, postawienie wanny wolnostojącej nawet w rogu małej łazienki nie jest zbrodnią i nikt Wam tego nie zabroni 😉 Powyższe argumenty mogą być dla Was nieistotne. Ale moją rolą jest marudzić: widzieć problemy, mówić o nich i szukać rozwiązań wcześniej, jeszcze na etapie projektu, żeby Klient nie musiał się przez lata z nimi borykać. Decyzję o postawieniu wanny wolnostojącej pod ścianą należy dobrze przemyśleć i podjąć świadomie.

Zawsze, widząc łazienkę z wanną wolnostojącą pod ścianą, zastanawiam się: jak tam sprzątać?

We wpisie o Projektowych Potworkach, które miałam (nie)szczęście spotkać znajdziesz inne przykłady błędów w łazienkach.

W tej samej kategorii: