Kalatea – czyli ostrzeszyn – to krzewiasta roślina pochodząca z Południowej i Środkowej Ameryki. Jej zdobne, wielobarwne liście potrafią osiągać 30-40 cm długości. Ze względu na nie – a dokładnie na zdolność ich składania i rozkładania – kalatea zwana jest także modlącą się rośliną.

Ze względu na pochodzenie (rośnie w cieniu drzew tropikalnych) jest rośliną trudną w uprawie. Potrzebuje miejsca jasnego, ale światło powinno być rozproszone, nie należy jej stawiać na oknach wychodzących na zachód i południe. Jest ciepłolubna i wymaga zbliżonej temperatury przez cały rok, a także wilgotnego powietrza i zraszania liści. Należy ją podlewać umiarkowanie, ale z zachowaniem wilgotnego podłoża, zimą podlewanie ograniczyć. Nie lubi zimnej wody i przeciągów a także suchego powietrza (dlatego nie powinna stać w pobliżu kaloryfera). W okresie wzrostu wymaga nawożenia co 2 tygodnie.

Kalateę należy przesadzać do doniczki o rozmiar większej, kiedy dotychczasowa doniczka staje się za mała a roślina przestaje rosnąć (na wiosnę, nawet co roku). Roślina potrzebuje ziemi przepuszczalnej, lekko kwaśnej (pH = 5,0-5,5), obowiązkowo z warstwą drenażu na dnie. Ziemi nie należy zbyt mocno ugniatać.

Kalatea jest rośliną bezpieczną dla ludzi.

Ciekawostka: liście kalatei mają dużą łatwość podążania za promieniami słonecznymi, dlatego roślina potrzebuje dużo miejsca.


Więcej kalatei przeczytasz tu i tu.


Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z roślinami doniczkowymi, to lepiej będzie zacząć od roślin łatwych w uprawie, np. epipremnum czy noga słonia.


Pamiętaj, że seria „Zielono mi” nie jest pełnym poradnikiem uprawy roślin.
Zanim zdecydujesz się na roślinę, poczytaj więcej o jej wymaganiach 😉

Kalatea to egzotyczna roślina o barwnych, podążających za słońcem liściach. Jej pochodzenie naturalne sprawia, że jest wymagająca.

W tej samej kategorii: