Noga słonia

Tak, tak, pozostajemy w świecie roślin 😉 Beukarnea (lub bokarnea) wygięta (Beaucarnea recurvata) – bo o niej mowa – to roślina o wielu nazwach. Dawniej nazywana była noliną wygiętą (Nolina recurvata), obecnie: drzewo butelkowe, małpie drzewo, grudkowaty pień, końska grzywa, palma wodna oraz – najczęściej – noga słonia.

Pochodzi z Meksyku, jest spokrewniona z jukką, a w swoim naturalnym środowisku jest krzewem lub drzewem.

Beukarnea jest rośliną długowieczną. Rośnie bardzo wolno i choć zdarzają się egzemplarze mierzące 2 metry, to te najczęściej spotykane mają po 30-60 cm.

Jej zdrewniała łodyga (wyglądająca jak noga słonia) służy roślinie jako zbiornik wody. Ze szczytu łodygi wyrastają kępy trawiastych liści, przypominających koński ogon.

Beukarnea jest rośliną łatwą w uprawie, nie ma szczególnych wymagań i jest odporna na warunki mieszkaniowe: lubi temperaturę pokojową (20-25 °C) i słoneczne stanowisko (okna wychodzące na południe i zachód). Wiosną i latem podlewamy ją rzadko (pomiędzy kolejnymi podlewaniami podłoże musi dobrze przeschnąć) ale obficie. Zimą podlewanie ograniczamy do minimum. Podłoże powinno być przepuszczalne, a na dnie doniczki musi być warstwa drenażu.

Noga słonia jest rośliną bezpieczną dla ludzi.


O nodze słonia przeczytasz też tu i tu.


Zastanawiasz się, czy rośliny w sypialni to dobry pomysł? A może dla odmiany chcesz poczytać o czymś niewielkim, jak eszeweria?


Pamiętaj, że seria „Zieloni mi” nie jest pełnym poradnikiem uprawy roślin.
Zanim zdecydujesz się na roślinę, poczytaj więcej o jej wymaganiach 😉

Nazwa "noga słonia" pochodzi od kształtu zdrewniałej łodygi, która służy roślinie jako zbiornik wody.

W tej samej kategorii: